Industriální styl je jako New York – buď si ho zamilujete nebo ho nenávidíte. Nic mezi tím. Ne náhodou vznikl právě v newyorském SoHo. Propadnete mu i vy?
Industriální styl je nerozlučně spojen se vznikem loftů, bytů vytvořených z bývalých továren, které se poprvé objevily v 60. letech 20. století v New Yorku. V této době se velké tovární haly a sklady přestěhovaly z centra New Yorku ze čtvrti SoHo na periferii města a osiřelých prostor si všimli umělci, bohémové, volnomyšlenkáři a členové hnutí hippies. Nastěhovali se do ohromných objektů a začali je přetvářet na ateliéry a neotřelé, zajímavé bydlení. Nezakrývali původní konstrukce, naopak je využívali při střízlivém řešení interiéru. Postupně se tohoto nápadu ujali stavebníci, do bývalých továren se začali stěhovat intelektuálové a záhy se z loftů stalo atraktivní, vyhledávané a moderní bydlení.
Jak vypadá pravý loft?
V loftovém bytě není cílem potlačit původní industriální prostředí, ale naopak ho zdůraznit a využít pro celkové vyznění prostorově velkorysých bytů. Vysoké stropy jsou zachovány a využijí se k vybudování galerií, na které se obvykle umisťují pracovny, knihovny a ložnice. Neodstraňují se železná schodiště a nikdo se nesnaží zamaskovat původní stěny ze starých omšelých cihel.
Základním rysem industriálního stylu tak zůstává použití veškerých prvků odkazujících k továrnímu původu.
Základní prvky loftového bydlení:
- - rozlehlé, volné prostory
- - vysoké stropy a otevřená patra
- - kovové schody a doplňky
- - zachování dřevěných a ocelových konstrukcí a jejich zdůraznění v interiéru
Dnes je loftové bydlení považováno za velice luxusní a elegantní. Pro svou atraktivitu a vyšší pořizovací cenu je často vyhledáváno nejbohatšími vrstvami. Navíc v New Yorku nebo v Londýně už není z čeho tvořit autentické lofty (veškeré původní objekty již byly využity), což mu dává punc výjimečnosti. U nás v tomto směru ještě všechny možnosti využity nejsou, takže stále vznikají přestavbou původních továrních objektů opravdové lofty, pořídit si je můžete ve větších městech, například v Praze v Holešovicích nebo v Brně nedaleko Lužáneckého parku. Sem industriální styl přímo patř
Industriální styl bez loftu?
Pokud ale toužíte po bydlení v průmyslovém stylu a nevlastníte loftový byt, nemusíte zoufat. Atmosféru si můžete vytvořit i u sebe doma, pokud dodržíte několik zásad a pořídíte si vhodný nábytek či doplňky. V industriálním stylu je možné bez potíží zařídit i malý byt (třeba v londýnské čtvrti Camden najdete i stylově vybroušený loft o rozloze pouhých 56 metrů čtverečních od architektonického studia Craft Design).
Jaké jsou vhodné barvy pro průmyslový styl?
- - šedá
- - černá
- - přírodní odstíny dřeva
- - bílá
- - béžová
- - k oživení červená a zelená
- - na stěnách cihlový obklad
Důležité jsou čisté linie, větší plochy v jedné barevnosti, oživené jen menšími barevnými detaily (evokující osamělý pracovní stroj ve výrazné barvě stojící v monotónní hale).
Zajímavé typy na industriální nábytek
Jednotlivé kusy nábytku by měly vhodně kombinovat dřevo, železo a sklo jako například na židli KIELCE, nebo příruční stolek SESAMO na kolečkách, který můžete i klidně použít jako náhradu za konferenční stolek. Často používaným materiálem je kůže – pořiďte si třeba neotřelé Křeslo CHESTER Pardo ve stylu CHESTERFIELD.
Malvarosa